Matka Boża Niepokalana

Figury sa wykonane z żywicy odpornej na wszelakie warunki pogodowe, łatwe w montarzu, kolorowe lub białe.

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (łac. Immaculata Conceptio Beatae Virginis Mariae) – dogmat Kościoła katolickiego głoszący, iż Najświętsza Maryja Panna (tj. Maria z Nazaretu, Matka Jezusa) od chwili swego poczęcia została zachowana nietkniętą od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Innymi słowy, chociaż została poczęta na skutek tradycyjnego zbliżenia męża (św. Joachima) i żony (św. Anny) - w sposób cudowny (w łasce uświęcającej) została uchroniona od jakichkolwiek moralnych skutków upadku Adama i Ewy. Dogmat Niepokalanego Poczęcia precyzuje świętość Maryi w stosunku do grzechu pierwszych rodziców.

501 503 502 504 505 506 507

Choć Pismo Święte nie podejmuje wprost kwestii niepokalanego poczęcia Maryi, Kościół poprzez ogłoszenie dogmatu w sposób uprawniony stwierdził, że zachowanie Maryi od grzechu jest logiczną konsekwencją biblijnego Objawienia. Za uzasadnienie biblijne tego dogmatu służą m.in. słowa archanioła Gabriela: "Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą!" (Łk 1,28), skierowane do Maryi podczas zwiastowania. Według teologów katolickich pokazują one, że w duszy Dziewicy z Nazaretu nie było miejsca na grzech, skoro była wypełniona łaską Boga.

Przekonanie o tym, że Matka Jezusa była wyjęta spod powszechnego panowania grzechu pierworodnego - ze względu na świętość jej Syna Chrystusa - istniało od pierwszych wieków Kościoła. Augustyn z Hippony (354-430), na przykład, w kontekście sporu z pelagianami, którzy sprzeciwiali się prawdzie wiary o grzechu pierworodnym, uznawał, że Matka Chrystusa była wyłączona spod wpływu jakiegokolwiek grzechu. Tomasz z Akwinu (1224-1274) komentując nauczanie Augustyna zawarte w dziele O naturze i łasce, uznawał łaskę absolutnej, niepokalanej świętości Maryi, mającej źródło w Chrystusie i będącej odbiciem Jego świętości. Łaska niepokalaności została, według średniowiecznego Doktora Kościoła, udzielona Maryi nie przy poczęciu, ale jeszcze przed Jej narodzeniem.

english version english version

strona główna

zamówienia:

tel. (+48) 500 441 251

tel. (+48) 662 904 200

VERITAS                 
ul. Kleczewska 113/115
01-826 Warszawa
mapka dojazdu

dowóz na terenie warszawy gratis!

ikony

ikony ręcznie malowane

obrazki srebrne pozłacane

srebrne łyżeczki, smoczki i grzechotki

św. jan paweł ii

ryngrafy

wotum

figury

sprzęt liturgiczny

płaskorzeźby i figury drewniane

komplety kolędowe

szaty komunijne i liturgiczne

ramki - lustra

ziemia święta

rzeźba sakralna

herby, zegary, puchary

usługi grawerskie

remonty

współpraca